ELALIPO C+N.A.C.
Velmi specifická a unikátní kombinace vitamínů, minerálů a dalších živin – nepostradatelná pro zachování a prevenci celkového zdraví. Speciální technologie lipozomálního zpracování a zmenšení lipozomu na velikost menší než lidská buňka zaručuje až více než 90% vstřebatelnost.
Kategorie: | Doplňky stravy |
---|---|
Hmotnost: | 0.9 kg |
Význam N-A-C
N-acetylcystein patří mezi běžně využívané látky ze skupiny expektorancií. Jeho mechanizmus účinku nespočívá pouze v ovlivnění tvorby hlenu dýchacích cest či jeho struktury, ale působí rovněž antioxidačně i imunomodulačně, při intoxikaci, dále působí protizánětlivě, jsou popisovány antibakteriální účinky. Velmi zajímavý je aktuální zájem o NAC, jakožto o donor sulfhydrylových skupin, a tedy i glutathionu, neboť jeho zvýšená nabídka zlepšuje aktivitu makrofágů, NK-buněk či T-lymfocytů u mykobakteriálních nákaz.
N-acetylcystein (NAC) je ve svých indikacích terapeuticky využíván již vice než čtyřicet let. Jde především o jeho využiti jakožto prekurzoru pro výrazně antioxidačně působící endogenně přítomný glutathion (GSH) v případě intoxikace paracatemolem, halogenovanými uhlovodíky nebo při otravě houbami. Je tedy nezbytný pro detoxifikační procesy v organismu. Je známo, že některé děti s poruchami autistického spektra mají nedostatek jak NAC tak glutathionu a to díky genetickým abnormalitám genu GST (glutathion-S-transferáza).
V posledních letech však je ceněn především pro své mukolytické účinky a setkáváme se s nim rovněž v léčbě některých virových onemocnění nebo u neurologických onemocnění (Parkinsonova choroba aj.) či v psychiatrii (Alzheimerova choroba aj.). V rámci testovaných indikaci v pediatrii jde mj. o akutní selháni jater nezpůsobené paracetamolem, o léčbu Prader-Willi syndromu, lipofuscinózu aj.
Po chemické stránce jde o velmi jednoduchou molekulu sestávající ze zbytku kyseliny octové a z esenciální aminokyseliny cysteinu. Chemické označeni N-acetylcysteinu (CAS: 616- 91-1) je (2R) -2-acetamido-3-sulfanylpropanová kyselina (dle IUPAC) se sumárním vzorcem C5H 9NO3S a průměrnou molekulovou hmotnosti 163,195 g/mol.
Mukolytické účinky NAC jsou zprostředkovány obsaženou sulfhydrylovou skupinou usnadňující narušeni disulfidických vazeb. Dochází tak k depolymeraci mukopolysacharidů. NAC zvyšuje koncentrace glutathionu v játrech, plazmě i v bronchoalveolární laváži, čehož je ostatně využíváno u intoxikace. Touto cestou jsou vysvětlovány i jeho cytoprotektivní účinky vycházející především z jeho antioxidačního působení, které se ukázalo být až dvojnásobně vyšší než u podání antioxidačně působícím vit. E.
Z klinického pohledu se jako velmi zajímavý účinek jeví rovněž působeni protizánětlivé, respektive imunomodulační. Zjišťován je rovněž negativní vliv NAC na hladinu interleukinu IL-6 či tumory nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-alfa). Nedávno byl popsán i případný antibakteriální účinek NAC vůči Pseudomonas aeruginosa. Dále je poukazováno na přinos NAC u cévní mozkové příhody, aterosklerózy nebo hypertenze.
Vzhledem k výše uváděným imunomodulačním a protizánětlivým vlastnostem NAC je možné předpokládat, že rozsah účinku bude souviset s intenzitou probíhající zánětlivé reakce. Je uváděn negativní vliv NAC na růst a adhezi pseudomonad.
Intoxikace
NAC může být podán rovněž v indikaci prokázané intoxikace paracetamolem, přičemž mechanizmus jeho účinku nespočívá v antagonizaci působeni paracetamolu, ale v minimalizaci rozsahu oxidačního poškozeni jaterního parenchymu jeho metabolitem (NAPQI), neboť slouží jako donor siry pro formaci antioxidačně působícího glutathionu. V této indikaci se podává v dávkách výrazně převyšujících běžné dávkováni v léčbě kašle. Aktuálně však probíhá řada dalších studií, ve kterých je intenzivně zkoumána možnost jeho využití v neurologii, psychiatrii a dalších medicínských oborech.