Vážení zákazníci, zboží odesíláme vždy pouze v pondělky a čtvrtky v pracovní dny (mimo svátky).

ELALIPO C+N.A.C.

3 hodnocení
Tip
elalipo

Velmi specifická a unikátní kombinace vitamínů, minerálů a dalších živin – nepostradatelná pro zachování a prevenci celkového zdraví. Speciální technologie lipozomálního zpracování a zmenšení lipozomu na velikost menší než lidská buňka zaručuje až více než 90% vstřebatelnost.

1 826,09 Kč 2 100 Kč včetně DPH
Skladem

Význam N-A-C

N-acetylcystein patří mezi běžně využívané látky ze skupiny expektorancií. Jeho mechanizmus účinku nespočívá pouze v ovlivnění tvorby hlenu dýchacích cest či jeho struktury, ale působí rovněž antioxidačně i imunomodulačně, při intoxikaci, dále působí protizánětlivě, jsou popisovány antibakteriální účinky. Velmi zajímavý je aktuální zájem o NAC, jakožto o donor sulfhydrylových skupin, a te­dy i glutathionu, neboť jeho zvýšená nabíd­ka zlepšuje aktivitu makrofágů, NK-buněk či T-lymfocytů u mykobakteriálních nákaz.

N-acetylcystein (NAC) je ve svých indika­cích terapeuticky využíván již vice než čtyři­cet let. Jde především o jeho využiti jakožto prekurzoru pro výrazně antioxidačně působící endogenně přítomný glutathion (GSH) v případě intoxikace paracatemolem, halogeno­vanými uhlovodíky nebo při otravě houbami. Je tedy nezbytný pro detoxifikační procesy v organismu. Je známo, že některé děti s poruchami autistického spektra mají nedostatek jak NAC tak glutathionu a to díky genetickým abnormalitám genu GST (glutathion-S-transferáza).

V posledních letech však je ceněn především pro své mukolytické účinky a setkáváme se s nim rovněž v léčbě některých virových onemocnění nebo u neurologických onemoc­nění (Parkinsonova choroba aj.) či v psychiatrii (Alzheimerova choroba aj.). V rámci testova­ných indikaci v pediatrii jde mj. o akutní selháni jater nezpůsobené paracetamolem, o léčbu Prader-Willi syndromu, lipofuscinózu aj.

Po chemické stránce jde o velmi jednodu­chou molekulu sestávající ze zbytku kyseliny octové a z esenciální aminokyseliny cysteinu. Chemické označeni N-acetylcysteinu (CAS: 616- 91-1) je (2R) -2-acetamido-3-sulfanylpropano­vá kyselina (dle IUPAC) se sumárním vzorcem C5H 9NO3S a průměrnou molekulovou hmotnosti 163,195 g/mol.

Mukolytické účinky NAC jsou zprostředková­ny obsaženou sulfhydrylovou skupinou usnad­ňující narušeni disulfidických vazeb. Dochází tak k depolymeraci mukopolysacharidů. NAC zvyšuje koncentrace glutathionu v ját­rech, plazmě i v bronchoalveolární laváži, čehož je ostatně využíváno u into­xikace. Touto cestou jsou vysvětlovány i jeho cytoprotektivní účinky vycházející především z jeho antioxidačního působení, které se ukázalo být až dvojnásobně vyšší než u podání antioxidačně působícím vit. E.

Z klinického pohledu se jako velmi zajíma­vý účinek jeví rovněž působeni protizánětlivé, respektive imunomodulační. Zjišťován je rovněž negativní vliv NAC na hladinu interleukinu IL-6 či tumory nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-alfa). Nedávno byl popsán i případný antibakteri­ální účinek NAC vůči Pseudomonas aeruginosa. Dále je poukazováno na přinos NAC u cévní mozkové příhody, ateroskle­rózy nebo hypertenze.

Vzhledem k výše uváděným imunomodu­lačním a protizánětlivým vlastnostem NAC je možné předpokládat, že rozsah účinku bude souviset s intenzitou probíhající zánětlivé re­akce. Je uváděn negativní vliv NAC na růst a adhezi pseudomonad.

Intoxikace

NAC může být podán rovněž v indikaci pro­kázané intoxikace paracetamolem, přičemž mechanizmus jeho účinku nespočívá v anta­gonizaci působeni paracetamolu, ale v minima­lizaci rozsahu oxidačního poškozeni jaterního parenchymu jeho metabolitem (NAPQI), neboť slouží jako donor siry pro formaci antioxidačně působícího glutathionu. V této indikaci se po­dává v dávkách výrazně převyšujících běžné dávkováni v léčbě kašle. Aktuálně však probíhá řada dalších studií, ve kterých je intenzivně zkoumána možnost jeho využití v neurologii, psychiatrii a dalších medicínských oborech.

Kód Kód: 243
Kategorie: Doplňky stravy

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení